Jakie skutki wywołuje niewłaściwa geometria w pojeździe?

badanie geometrii kół

Geometria kół to konfiguracja kilku parametrów, które składają się na prawidłowe ustawienie kół względem pojazdu i podłoża. Zachowanie prawidłowej geometrii wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale też na komfort podczas jazdy samochodem. Czym skutkuje niewłaściwa geometria kół? Kiedy warto ją ustawić? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiemy na te pytania.

Jak geometra kół wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy?

Niewłaściwa geometra w samochodzie może powodować szereg negatywnych skutków, które zagrażają nie tylko bezpieczeństwu kierowcy, ale też pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nieodpowiednio ustawiona geometria może powodować niestabilność pojazdu i ściąganie go na boki. Efektem tego zjawiska mogą być niebezpieczne sytuacje na drodze, a nawet kolizja. Co więcej, źle ustawiona geometria może też skutkować nieprzyjemnymi drganiami kierownicy. Kolejnym negatywnym skutkiem niewłaściwej geometrii jest szybsze zużywanie się opon i pozostałych elementów zawieszenia. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby systematycznie sprawdzać geometrię pojazdu.

Na czym polega ustawianie geometrii kół i kiedy należy to wykonać?

Utrata prawidłowych parametrów związanych z geometrią pojazdu może nastąpić w wyniku długotrwałej eksploatacji i zużycia części zawieszenia lub w skutek wjechania w dziurę. Ważne jest, aby w takim przypadku odwiedzić sprawdzony warsztat samochodowy i skorzystać z usług mechaniki pojazdowej. Podczas ustawiania geometrii specjaliści korygują parametry, takie jak kąt pochylenia, kąt zbieżności i pozycję kół względem karoserii pojazdu. Prawidłowe ustawienie geometrii przyczynia się do zwiększenia komfortu jazdy i wpływa na bezpieczeństwo.

Wróć do bloga